Manipulacja drugim czlowiekiem w przenosni czy doslownie, wirtualnie czy realnie, swiadomie czy nieswiadomie, chcacy czy niechcacy, umyslnie czy nieumyslnie zawsze byla, jest i bedzie sprawa lub zjawiskiem (jak to zwal tak to zwal) wzglednym. Niezmienia to faktu, ze manipulacja drugim czlowiekiem to najstarsza czynnosc znana czlowiekowi i najbardziej rozpowszechniona na swiecie. Gdziekolwiek nie znajdziemy sie - na jakiejkolwiek szerokosci czy dlugosci geograficznej swiata - mozna z latwoscia zaobserwowac istnienie tego fenomenu.
U zrodla tego zjawiska lezy oczywiscie milosc we wszelkiego rodzaju jej wydaniach i odmianach. Ludzie wyznaja sobie milosc i natychmiast pojawiaja sie przekonania zwiazane z tym uczuciem. W tym momencie nalezy przypomniec co to jest manipulacja - to jest nic innego jak pranie mozgu. Jest to proces polegajacy na dzialalnosci jednego czlowieka lub grupy ludzi zmierzajacej do pojawienia sie u drugiego czlowieka lub grupy ludzi przekonania lub przekonan odmiennych od tych, ktore posiadal lub posiadali przed chwila - oraz/lub - zmiany lub odrzucenia juz istniejacych przekonan.
Na przelomie lat 2001-2002 na kalifornijskim uniwersytecie stanowym w Los Angeles przeprowadzono badania naukowe wsrod 15 tysiecy studentow w trzech etapach, dotyczace milosci.
Pierwszy etap badan przeprowadzony zostal pod kontem posiadanej przez studentow wiedzy na temat milosci. Okazalo sie, ze:
- 87 procent mlodych ludzi wykazalo sie brakiem podstawowych wiadomosci w tym temacie,
- 13 procent ankietowanych odpowiedzialo na pytania pozytywnie,
- 2 procent respondentow odpowiedzialo na pytania dodajac do swych odpowiedzi swoje komentarze, opisy czy krotsze lub dluzsze eseje wykazujac tym samym swoje zaangazowanie emocjonalne oraz gleboka wiedze.
Drugi etap byl poswiecony wyznawaniu milosci. I tak:
- 98 procent respondentow wyznawalo w swym zyciu milosc drugiemu czlowiekowi,
- 97 procent respondentom ktos inny wyznawal w ich zyciu milosc.
Z odpowiedzi drugiego etapu ankiety wynika, ze tylko u
- 1 procenta ankietowanych w slad za wyznaniem milosci pojawila sie w ich zyciu harmonia, stabilnosc, poczucie wiezi, szacunek, oddanie, uczucie zespolenia, spokoju, dowartosciowania, dlugotrwalej radosci zycia,
- 1 procent respondentow odpowiadzialo, ze ich wyznanie milosci drugiemu czlowiekowi bylo dla nich podsumowaniem ich oddania temu czlowiekowi oraz pojawila sie w tym momencie misja ich zycia polegajaca na wychodzeniu naprzeciw potrzebom drugiego czlowieka.
Z posrod pozostalej grupy 99 procent wiecej jak polowa wymusila od drugiej osoby wyznanie milosci, 30 procent wyznala milosc z poczucia winy, 45 procent wyznala milosc aby uzyskac od drugiej osoby cos tam. I co ciekawe - az 86 procent ankietowanych twierdzi, ze wyznawanie milosci drugiej osobie jest calkowicie pozbawione sensu.
Trzeci etap polegal na polaczeniu ankiety z cyklem prelekcji uswiadamiajacych ankietowanych w temacie "milosc okazywana oraz milosc przyjmowana".
- 35 procent ankietowanych wpadlo w depresje przysparzajac organizatorom ankiety ogromna ilosc nieprzewidzianych trudnosci i problemow,
- 43 procent ankietowanych wyrazilo niechec do kontynuacji eksperymentu przerywajac ankiete, reagujac agresywnie, wychodzac lub wybiegajac z budynku,
- 5 procent ankietowanych wogole nie odpowiedziala na pytania uczestniczac do konca trwania prelekcji,
- 17 ptrocent ankietowanych odpowiedzialo na pytania w sposob negatywny, ironiczny, arogancki czy nawet wulgarny
- 3 procent udzielilo odpowiedzi wsposob rozwazny, przemyslany, zgodny z zasadami norm spolecznych.
Ankieta okazala sie calkowitym niewypalem.
Wladze uczelni natychmiast zablokowaly kontynuacje prac naukowych w tym temacie. Organizatorzy ankiety otrzymali 475 sadowych pozwow od rodzicow oraz samych studentow domagajacych sie odszkodowania moralnego za uszczerbek na zdrowiu psychicznym. 132 ankietowanych znalazla sie w obiektach zamknietych pod opieka psychiatryczna gdzie 15 osob w stanie krytycznym w tym jedna osoba w komie.
Trudno jest wyciagnac jakiekolwiek wnioski;
- Czy doszlo do zbiorowej manipulacji na uniwersytecie stanowym podczas przeprowadzonych badan ankietowych?
- Czy ankieta doprowadzila do wykrycia zbiorowej manipulacji?
- Do jakiego stopnia niewiedza na najbardziej podstawowy element zycia czlowieka jakim jest milosc, wprowadza w zycie czlowieka chaos i zamiesznaie?
- Kto jest odpowiedzialny za brak podstawowej swiadomosci spoleczenstwa w temacie, ktorym jest milosc?
Jedno jest natomiast pewne. Stany Zjednoczone sa poludniowym sasiadem kraju w ktorym mam sposobnosc mieszkac. Na bazie moich obserwacji wyciagam wiele wnioskow. Na temat opisanej wyzej afery z ankieta wole sie nie wypowiadac. Wole wypowiedziec sie natomiast w zupelnie innej kwestii; wszystko ma swoje plusy i minusy i to, co ktos tam jest w stanie dostrzec zalezy zawsze od tego co komu w danym momencie pasuje.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz